Nauka

Više od 60 novih satelita otkriveno oko Saturna

Otkriće 62 do sada neotkrivena satelita oko šestog kamena od Sunca postavilo je Saturn u čvrsto vođstvo u našem solarnom sistemu.

Analize površine Mjeseca ukazuju na ogromne rezerve vode

Analize površine Meseca posebno područja nazvanih staklene perle, ukazuju na postojanje ogromnih rezervi vode, tvrde naučnici.

Veliko otkriće belgijskih naučnika u borbi protiv raka

Tim profesora Sedrika Blanpena, pri Slobodnom Univerzitetu u Briselu identifikovao je protein koji omogućava ćelijama raka da se odupru hemoterapiji.

Zelena kometa će proletjeti pored Zemlje prvi put nakon 50.000 godina

Rijetka Zelena kometa koja kruži oko Sunca svakih 50.000 godina uskoro će proletjeti pored naše planete.

Terapija za usporavanje razvoja Alzheimerove bolesti odobrena u SAD-u

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je korištenje nove terapije koja usporava pad kognitivnih sposobnosti kod ljudi koji pate od Alzheimerove bolesti.

Otapanje glečera moglo bi da oslobodi tone bakterija

Ogromne količine bakterija mogle bi da završe u svjetskim morima zbog topljenja glečera, upozoravaju naučnici. Među njima bi se mogli naći i potencijalno opasni patogeni.

Večeras posljednje pomračenje krvavog Mjeseca do 2025.

Rijetko pomračenje "krvavog Mjeseca", posljednje do 2025, dogodiće se danas i moći će da se posmatra iz gotovo cijelog svijeta.

Veliki asteroid će uskoro proći relativno blizu Zemlje

Asteroid prečnika između 304 i 740 metara uskoro će proći pored Zemlje.

Naučnici se nadaju da će vratiti Tasmanijskog tigra koji je izumro prije gotovo 100 godina

Istraživači u Australiji i SAD-u kreću u projekat vrijedan više miliona dolara s ciljem vraćanja u život vrste tasmanijskog tigra (tilacina) koja je izumrla polovinom 1930-ih godina.

Švedsko istraživanje pokazalo da kišnica nigdje u svijetu nije za piće

Jednim od posljednjih istraživanja je utvrđeno da kišnica u skoro svakom dijelu svijeta sadrži opasnu količinu trajnih hemikalija.

Naučnici otkrili najveću bakteriju na svijetu

Naučnici su otkrili najveću bakteriju na svijetu koja se može vidjeti golim okom u karipskoj močvari u kojoj raste drvo mangrova, objavljeno je u časopisu Nauka (Science).

Prvi pacijent primio eksperimentalnu vakcinu koja ubija ćelije raka

Eksperimentalni virus koji ubija ćelije raka u okviru kliničkog ispitivanja prvi put je primenjen na čovjeku, sa nadom da će se konačno otkriti nov način uspješne borbe protiv malignih tumora.

Japanci napravili „mašinu za snove“, reprodukuje san kao da gledate video snimak

Naučnici u Japanu napravili su "mašinu za snove" - uređaj koji može sa reprodukuje sadržaj nečijeg sna.

Naučnici ostvarili veliki napredak u razvoju antibiotika

Britanski naučnici ostvarili su veliki napredak u razvoju novog antibiotika koji bi mogao da se koristi kao "posljednja linija odbrane" protiv superbakterija radi spasavanja miliona života od infekcija otpornih na lijekove, pokazuju rezultati nove studije.

Naučnici otkrili: Druženje sa psima ublažava osjećaj bola

Prema nedavno objavljenoj studiji, pacijentima u hitnoj pomoći samo 10 minuta u društvu četvoronožnih prijatelja može doprinijeti ublažavanju jakih bolova.

Kompanija Elona Muska se priprema za testiranje mikročipova na ljudima

Kompanija Neuralink, koja je u vlasništvu najbogatijeg čovjeka na svijetu Elona Muska, se priprema za testiranje mikročipova na ljudima.

Prvi put u historiji transplantirano srce genetski modificirane svinje u čovjeka

Ljekari Medicinskog fakulteta Univerziteta Maryland su u petak prvi put u historiji u transplantirali srce genetski modificirane svinje u čovjeka.

Otapanje vječnog leda može dovesti do oslobađanja starih virusa i bakterija

Otapanje vječnog leda ne samo da bi moglo da dovede do oslobađanja metana i potencijalnog uništenja arktičke infrastrukture, već bi moglo da dođe i do buđenja starih virusa i bakterija, upozorila je danas Rusija.

Naučnici razvili staklo koje je gotovo nemoguće razbiti

Razbijeni ekrani na pametnim telefonima mogli bi otići u istoriju, zajedno s velikim zaštitnim kučištima kojima je jedina zadaća - sačuvati ekran.

Studija: Koliko dugo od zaraze štite vakcine fajzer, astrazeneka i moderna

U naučnom časopisu The Lancet objavljena je studija švedskih naučnika sa Univerziteta Umea o učinkovitosti vakcina tokom vremena.

Najnovije