Dok su predstavnici autoškola protiv novog sistema, Ministarstvo obrazovanja i nauke TK navodi da će digitalizacija olakšati procedure, dovesti do unapređenja efikasnosti, transparentnosti…
Udruženje auto-škola i instruktora Tuzlanskog kantona, sutra će organizovati mirnu protestnu vožnju ulicama Tuzle u periodu od 07:00 do 10:00 sati.
Povod za protest je način uvođenja aplikativnog softvera u proces osposobljavanja kandidata za vozače, za koji predstavnici autoškola smatraju da svojim sadržajem i načinom implementacije odstupa od Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini i pratećih pravilnika koji predstavljaju jedinstven pravni okvir za rad auto-škola i organizacija Crvenog križa na području cijele Bosne i Hercegovine.
“Auto-škole nisu protiv digitalizacije, već traže zakonit, transparentan i stručno utemeljen proces koji neće ugroziti rad auto-škola, prava kandidata i kvalitet obuke budućih vozača. Pozivamo nadležne institucije da hitno preispitaju primjenu predmetnog softvera i otvore dijalog sa predstavnicima struke. Protestna vožnja biće održana mirno, dostojanstveno i uz puno poštivanje svih saobraćajnih propisa”, poručili su
Digitalizacija autoškola u TK izazvala je podjele.
Dok su predstavnici autoškola protiv novog sistema, Ministarstvo obrazovanja i nauke TK navodi da će digitalizacija olakšati procedure, dovesti do unapređenja efikasnosti, transparentnosti, praćenja i vođenja evidencija u procesu saobraćajne edukacije.
(RTVGD/TUZLANSKI.BA)


