RTV Glas Drine

Od sutra obavezna zimska oprema: Pripremite auto za sigurnu vožnju

Prema Zakonu o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini zimska oprema obavezna je od sutra za sva vozila i bez obzira na vremenske uslove. Uz zakonske obaveze donosimo i nekoliko praktičnih savjeta za pripremu automobila i vožnju u zimskim uslovima.

Korištenje zimske opreme za vozila na teritoriji Bosne i Hercegovine je obavezno od 1. novembra ove godine do 1. aprila 2023. godine.

Zimsku opremu moraju posjedovati sva vozila osim motocikala (L kategorija) i trakora (T i C kategorije), a ona podrazumijeva sljedeće:

Od prošle godine vreća pijeska i lopata za teretna vozila više nisu obavezan sastavni dio zimske opreme.

Ono što je važno napomenuti uz ove zakonske propise je činjenica da zbog svoje sigurnosti ali i sigurnosti drugih učesnika u saobraćaju vozači trebaju biti svjesni da ljetne gume u pravilu zbog svog sastava gube svoje osobine prianjanja na temperaturama nižim od 10 stepeni Celzijusa.

Tako da i pored nadprosječno visokih dnevnih temperatura koje imamo u zadnje vrijeme, ujutro i navečer kada temperatura pada ispod 10 stepeni vaše ljetne gume ipak neće moći dovoljno brzo zakočiti ili sigurno skrenuti u zavojima. O upotrebljivosti ljetnih guma u pravim zimskim uslovima na snijegu i ledu koji nas čekaju, nadamo se, da je suvišno i govoriti.

Kako voziti u zimskim uslovima?

Nakon što ste vaš automobil očistili od snijega i leda konačno možete krenuti. Ipak, najveće zimske zamke vas tek sada čekaju. Bilo da upravljate ili kočite, posebna pažnja potrebna je na zaleđenim putevima. Ovo su tri najvažnija pravila za siguru vožnju zimi.

Bez obzira da li vozite po ledu, snijegu ili samo po hladnom vremenu, u zimsko vrijeme automobil reaguje znatno drugačije na vaše kontrole u odnosu na ljetno vrijeme. Veća je mogućnost da će proklizati, a put kočenja također postaje duži. U skladu sa tim morate prilagoditi svoj stil vožnje. Osnovni princip je da uvijek vozite nježno, ravnomjerno i glatko, te prije svega smanjite i prilagodite brzinu. Posebnu opasnost predstavljaju semafori i raskrsnice. Čak i lagano kočenje može biti opasno ako niste ostavili dovoljan razmak od automobila ispred. Uvijek održavajte dovoljnu udaljenost, a tu je dobro držati se pravila da vam zimi treba tri puta veći razmak od automobila ispred nego što je to slučaj ljeti.

Pokušavate pokrenuti automobil po snijegu, ali automobil se ne kreće? Zimi je prianjanje na putevima znatno slabije, a na snijegu se i zimske gume mogu lako zavrtiti “u prazno” i zakopati se dublje u snijeg. Zato je važno pokretati automobil sa manje pritiska na papučicu gasa, a lakše je napredovati kroz snijeg kada vozite u nižem stepenu prijenosa. Prijenos snage je nježniji i efikasniji, a rezultat je da gume imaju bolje prianjanje i bolje podnose uslove na podlozi. Također, kada mijenjate stepen prijenosa, polako pritisnite i otpustite kvačilo.

Nije dovoljno samo da prilagođavate brzinu. Morate pratiti i osjetiti ponašanje svog automobila, a vozne osobine su drugačije na snijegu i ledu u odnosu na ljetne uslove. Na primjer, zbog gubitka prianjanja automobil se može brzo i lako zanijeti u krivini. U ovom slučaju otpustite kvačilo i oprezno upravljajte u smjeru suprotnom od putanje vozila. Ako vozilo i dalje ne reaguje na upravljanje preostaje vam snažno kočenje.

Uz zimske gume pobrinite se za još par stvari na automobilu

(RTV GD/klix)

Exit mobile version