Srijemuš je biljka koja je od davnina poznata. To potvrđuju česti ostaci divljeg luka nađeni u starim naseljima podno Alpa. Najvjerovatnije se srijemuš upotrebljavao još prije 5.000 godina kao začin i u ljekovite svrhe.
Naziv srijemuš dolazi od latinskog imena za medvjeda – Ursus. U narodu srijemuš se različito naziva. Neki od naziva koji se sreću su srijemuš, sremuš(a), medvjeđi luk, divlji luk, crijemuša, cremuš, skremboš i srijemuž(a).
U narodu živi vjerovanje da je srijemuš prva biljka koja raste nakon proljeća, pa otuda i narodski naziv medvjeđi luk. Naime, smatra se da je srijemuš prva biljka koju medvjed pojede kada se probudi iz dugog zimskog sna, te na taj način izbacuje toksine iz organizma.
Opis biljke
Srijemuš je samonikla, višegodišnja, zeljasta biljka. U vrijeme cvjetanja poraste između 20 i 50 centimetara. Lukovica, dio srijemuša koji raste ispod zemlje, je uspravan, tanak, obavijen bijelim i žutim listićima i može da naraste od dva do pet centimetara.
Iz lukovice izrastaju dva ili tri eliptična, duguljasta, oštra, jako zelena lista. Pri osnovi se sužava u peteljku. Stabljika srijemuša je na presjeku trouglasta, čak okrugla.
Srijemuš cvjeta u period od aprila do juna.
Cvijet srijemuša je bijele boje skupljen u višecvjetne, štitolike cvasti koje su u početku obavijene opnastim omotačem. Nakon što opnasti omotač nestane nastaju plodovi u obliku čaure sa trouglastim, crvenim sjemenima.
Miris srijemuša neodoljivo asocira na bijeli luk.
Rasprostranjenost srijemuša
Srijemuš potiče iz oblasti u umjerenoj klimatskoj zoni Evrope, od Velike Britanije do Kavkaza. Širom Srbije se javlja kao autohtona vrsta.
Srijemuš raste u vlažnim, sjenovitim listopadnim šumama, pored šumskih puteva i potoka. Najviše ga ima u bukovim šumama, gdje prekriva velike površine.
Raste od ravničarskih predjela pa sve do 1.900 m nadmorske visine.
Sastav srijemuša
Srijemuš sadrži etarsko ulje koje je bogato aliinom, izoaliinom i drugim jedinjenjima sa sumporom. U mladim listovima ima 20 do 50mg vitamina C i oko 7 odsto karotena.
Upotreba srijemuša
Srijemuš se upotrebljava u narodnoj medicine, ali i u ishrani.
Srijemuš u narodnoj medicini
Kada je riječ o ljekovitim svojstvima srijemuša, njegova blagotvornost pokazuje se u smirenju digestivnog trakta, čišćenja krvi, sprečavanja proizvodnje šlajma, pomaže kod hroničnih kožnih oboljenja. Takođe, srijemuš je djelotvoran i kod čišćenja jetre, crijeva, želuca i krvi.
Za upotrebu u narodnoj medicini prikupljaju se i koriste svjež nadzemni dio biljke, koji se sakuplja u proljeće, prije nego što biljka procvjeta, i svježa lukovica koja se vadi u jesen.
Ljekovita dejstva srijemuša obuhvataju širok spektar, kao na primjer: snižavanje krvnog pritiska, smanjenje količine lipida, smanjenje količine triglicerida i holesterola, poboljšavanje cirkulacije. Isto tako, srijemuš djeluje antimikrobno (prevencija i ubrzavanje liječenja infekcija), izuzetno djeluje na očuvanje kardiovaskularnog sistema uopšte, djeluje kao antioksidans (vezivanje slobodnih radikala i izbacivanje iz ćelija), pomaže kod prehlada, štiti od arteroskleroze.
Takođe, omogućava čišćenje organizma od štetnih materija, pomaže kod gasrointestinalnih smetnji, pomaže kod hematoma i rana koje teško zacjeljuju, ekcema, dermatitisa i naročito lišajeva. Srijemuš ne dozvoljava spajanja trombocita i pomaže kod gastritičnih tegoba, tretiranja problema sa disajnim sistemom.
Djelotvoran je protiv crijevnih parazita kod djece, a stimuliše i rad želuca i crijeva. Takođe, pomaže u izlucivanju viška sluzi iz pluća čime omogućava iskašljavanje i lakše disanje.
O blagotvornoj djelotvornosti srijemuša pisao je doktor Kuncle, poznati svjetski prirodnjak koji je istraživao ljekovito bilje.
“Bolešljivi ljudi i malokrvne osobe trebalo bi da ga cijene kao zlato, mladi bi cvijetali kao ruže i razvijali se kao jele na suncu, ako bi ga jeli u dovoljnoj količini”, rekao je doctor Kuncle.
Srijemuš u ishrani
Srijemuš je, takođe, jestiva biljka. U ishrani se koriste listovi, lukovica a ponekad čak i sjeme.
Obično se srijemuš koristi kao dodatak salatama, kuvanjima, umacima i jelima sa mesom. Kao pikantan začin mogu poslužiti i nezreli plodovi, koji su ljutog ukusa, a na biljci se pojavljuju tokom ljeta.
Međutim, srijemuš se može jesti i sam, kao vitaminska salata.
Ova biljka u ishrani se koristi isključivo svježa zato što sušenjem gubi svoj karakteristični miris i ukus.
Listove srijemuša treba prikupiti dok su mladi, budući da su neprijatno ljuti ukoliko su stari. Lukovica srijemuša može se čuvati na hladnom nekoliko dana.
Na dnevnom niovu smije se konzumirati između pet i deset svježih lukovica srijemuša.
Sok od srijemuša
Sok od srijemuša pravi se tako što se svježi srijemuš izblenda sa vodom. Na ovaj način se dobije gusti ili rjeđi sok koji je najbolje čuvati u malim flašama u zamrzivaču. Preporučuje se da se jednom odmrznut sok odmah popije, odnosno nije preporučljivo ponovo ga zamrzavati.
Srijemuš u maslinovom ulju
Srijemuš se, takođe, može izblendati sa kvaliettnim maslinovim uljem. Ovako pripremljen srijemuš može trajati bar šest mjeseci. Isto se može koristiti kao preliv na salatama ili dodatak na kraju jela.
Srijemuš u kockicama za zimu
Srijemuš može da se zamrzne u posudi za led i kasnije koriste za čorbe. Kuvanjem srijemuš gubi svoja ljekovita svojstva, ali njegova specifična aroma ostaje.
Sirup od srijemuša
Sastojci:
200 g srijemuša
1,5 l hladne vode
1 kg šećera ili meda
Priprema:
Srijemuš samljeti ili sitno isjeckati te preliti hladnom vodom. Ostaviti da odstoji preko noći. Potom vodu iscijediti, a srijemuš protisnuti. Zatim vodu prokuvamo, dodamo šećer ili med I kuvamo 10-15 minuta.
Upotreba:
Preporučuje se konzumiranje jedne kašike sirupa tri puta dnevno.
Vino od srijemuša
Sastojci:
2,5 dl bijelog vina
50 gr svježih listova srijemuša
med
Priprema:
Prokuvati bijelo vino i dodati listove srijemuša. Pustiti da odstoji 15-20 minuta, potom procijediti I zasladiti medom.
Upotreba:
Vino od srijemuša izvrstan je lijek protiv kašlja, pa i dugotrajnog, plućnog katara i drugih plućnih bolesti, kao i kod tegoba s disanjem.
Preporučuje se uzimanje tokom cijelog dana u gutljajima.
Rakija od srijemuša
Sastojci:
Rakija
Srijemuš
Priprema:
Nasjeckane listove ili lukovicu srijemuša staviti u flašu I dodati rakiju. Pustiti da odstoji dvije sedmice na suncu ili u toploj prostoriji.
Upotreba:
Dnevno popijte 10 do 12 kapi, razblaženih s malo vode.
Ukiseljene lukovice srijemuša
Sastojci:
150 gr očišćenih lukovica (koje se vade u jesen)
1 dl sirćeta 1 kašičica sjemena gorušice (slačice)
0,5 cm naribanog korijena svježeg đumbira
malo soli i šećera
Priprema:
Zakuvati sirće sa začinima, dodati lukovice srijemuša i pustiti da prokuva. Potom izvaditi lukovice i složiti ih u tople tegle te preliti octom. Zatvoriti tegle i ostaviti da stoji tri sedmice.
Krem supa od srijemuša
Sastojci:
1 kašika maslinovog ulja
so – začin od suvog povrća
biber
4 manja krompira
1 glavica luka
veza srijemuša
2 limuna
Priprema:
Luk prodinstati na maslinovom ulju, dodati krompir I nasuti vodu, dodati začin od povrća I kuvati dvadesetak minuta. Na kraju dodati srijemuš I pustiti da kuva još dva-tri minuta. Kada se skuva, dobro ispasirati, dodati malo mlijeka ili slatke pavlake.
Upotreba:
Na maslacu propržiti kockice bijelog hljeba I posložiti preko supe.
Palačinke od srijemuša
Sastojci:
100 g srijemuša
400 ml mlijeka
4 јаја
prstohvat soli
brašna po potrebi
Priprema:
Srijemuš izblendati sa mlijekom, dodati jaja, so I bračno I nastaviti blendanje. Tijesto treba da bude kao ono za klasične palačinke.
Upotreba:
Poslužite uz sir ili kuvane šparoge s umakom ili s dinstanim gljivama.
Pesto od srijemuša
Sastojci:
2 velike šake srijemuša
1 veza peršuna
1 ljuta paprika
2 dcl hladno cijeđenog maslinovog ulja po potrebi
Sok od jednog limuna
Prstohvat soli i bibera
Priprema:
Staviti sve u blender. Kada se izblenda počnite da kapate maslinovo ulje dok ne postignete željenu gustinu. Staviti u staklene tegle. Ostavite u frižider na nekoliko nedjelja.
Brzi namaz od sira i srijemuša
Sastojci:
25g srijemuša
100 g krem sira
150g milerama
1,5-2 kašičice limunovog soka
pola kašičice soli
biber
kašika maslinovog ulja
Priprema:
Srijemuš isjeckati na krupno I izmiksati sa solju I maslinovim uljem. Dodati krem sir I mileram, limunov sok I maslinovo ulje I miksati dok ne dobijete glatku smjesu. Dodati biber I uspremiti u tegle.
Upotreba:
Namaz možete konzumirati uz krekere ili hljeb.
Srijemuš je sličan nekim otrovnim vrstama
Ova samonikla biljka ponekad može da se zamijeni sa nekim drugim vrstama što može izazvati fatalne posljedice. Naime, srijemuš se najčešće može zamijeniti sa đurđevkom i mrazovcem.