Međunarodni dan maternjeg jezika učenici OŠ Teočak obilježili edukativno-zabavnim program “Jezik na rubu vremena”

Preporučujemo

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika, u OŠ Teočak održan je višednevni, edukativno-zabavni program pod nazivom “Jezik na rubu vremena”, koji je okupio učenike, nastavnike i roditelje, s ciljem predstavljanja bogatstva jezika kroz različite kreativne aktivnosti.

Modna revija “Jezik na rubu vremena” obuhvatila je faze razvoja jezika kroz historiju, počevši od njegovih korijena, preko formiranja i evolucije, pa sve do današnjeg vremena. Svaka faza jezika bila je predstavljena kroz odjevne kombinacije učenika, koji su u sklopu revije nosili kostime inspirisane različitim periodima razvoja jezika. Ovaj vizualni prikaz jezika kao kulturnog naslijeđa izazvao je veliku pažnju i oduševljenje prisutnih.

U sklopu programa, realizirane su i radionice izrade nekropole stećaka, koje su učenici zajedno sa nastavnicima radili kako bi na kreativan način prikazali značaj kulturno-historijskog naslijeđa kroz jezik. Radionice su bile prilika za učenje o tradicionalnim vrijednostima, ali i za razvijanje umjetničkih vještina učenika.

Dramaturgija događaja obuhvatila je i dramski komad o sukobu generacija, koji je prikazao nerazumijevanje između starijih i mladih u kontekstu jezika, tehnologije i tradicije. Predstava je prikazala dileme i izazove s kojima se suočava savremeno društvo, gdje su tehnološki napreci i digitalizacija u stalnom konfliktu sa tradicionalnim vrijednostima i načinima komunikacije.

Pored navedenih aktivnosti, učenici su uživali u edukativnom kvizu u kojem su testirali svoja znanja o jeziku, tradiciji, književnosti i kulturi, čime je dodatno unaprijeđeno razumijevanje važnosti maternjeg jezika.

Međupredmetna saradnja bila je ključna za uspjeh ovog događaja. Nastavnici bosanskog jezika, likovne umjetnosti, muzike, historije i tehničke kulture usko su sarađivali u kreiranju i realizaciji aktivnosti, što je omogućilo da se različiti predmeti povežu u jedinstvenu obrazovnu cjelinu. Kroz zajednički rad, učenici su imali priliku da na praktičan način učestvuju u raznim fazama projekta, razvijajući svoje vještine i stvaralaštvo.

Aktivnosti su, zajedno sa učenicima, kreirali nastavnici Enes Avdičević, Merima Ibrišimović i Meksudin Dautović, čiji su angažman i posvećenost omogućili da obilježavanje Međunarodnog dana maternjeg jezika bude edukativno i vrlo inspirativno za sve učesnike.

Ovaj događaj pokazao je koliko je važno čuvati i njegovati maternji jezik, te koliko je jezik važan most između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Najnovije

spot_img