U Memorijalnom centru Srebrenica danas je na sastanku imenovano rukovodstvo Organizacionog odbora za obilježavanje 31. godišnjice genocida nad Bošnjacima “SZ UN-a” Srebrenica od jula 1995. godine.
Za predsjednika Organizacionog odbora imenovan je Hamdija Fejzić, za potpredsjednike su imenovani Damir Peštalić, Emir Suljagić i Mirsad Bajrović.
Generalni sekretar je Mirsad Bešić, koordinator Media poola Benjamin Butković, a Nermin Alivuković imenovan je za sekretara Organizacionog odbora. Na narednoj sjednici Organizacijskog odbora biće imenovani predsjednici pododbora.
– Mi smo imenovanjem rukovodstva krenuli u pripreme obilježavanja 31. godišnjice genocida. Smatramo da je potrebno na vrijeme krenuti sa pripremama, jer nas očekuje dosta posla u narednim mjesecima – rekao je Fejzić.
Na temelju predstavljenog izvještaja, ocijenjeno je da su organizacije 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima “SZ UN-a” Srebrenica i ukop identificiranih žrtava iz srpnja 1995. godine, 11. srpnja ove godine, protekli dobro.
– Kao što je Odbor odgovorio da smo zadatku i dostojanstveno obilježili godišnjicu. Svi koji su bili uključeni, od institucija i ustanova do pojedinaca, dali su svoj izuzetan doprinos – kazao je Fejzić.
Obilježavanje 30. godišnjice genocida, dodao je, predstavlja jedan od najsloženijih, najobuhvatnijih i najznačajnijih memorijalnih i institucionalnih procesa realiziranih u BiH nakon rata.
– Ova godišnjica imala je dubok nacionalni, regionalni i međunarodni značaj. Program obilježavanja nije bio ograničen samo na 11. srpnja, već je realiziran tijekom cijele 2025. godine. Obuhvatio je komemorativne, vjerske, obrazovne, naučne, kulturne i sportsko – memorijalne aktivnosti s ciljem očuvanja istine, kulture sjećanja i dostojanstva žrtava genocida. Za sve ovo smo imali podršku nadležnih institucija – istakao je Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora.
Fejzić je u ime Organizacijskog odbora zahvalio svim institucijama vlasti u BiH, Predsjedništvu BiH, Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH, Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH, Vladi Federacije BiH, ministarstvima unutarnjih poslova Federacije i Republike Srpske, kantonalnim vladama, općinama, organizacijama i pojedincima koji su dali doprinos obilježavanju godišnjice genocida u Srebrenici svih ovih godina, a posebno u godini obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Na današnjem sastanku Organizacijski odbor je pružio podršku BHRT-u kao državnoj televiziji koja je radila direktni prijenos 11. jula iz Potočara.
Fejzić je naglasio da su i mediji uložili nevjerovatne napore da iznesu sve “i iznijeli su ogroman teret”.
– Organizacijski odbor upućuje podršku BHRT-u kao državnoj televiziji koja daje svoj nemjerljiv doprinos svih ovih godina u organizaciji obilježavanja godišnjice genocida. BHRT je jedan od stubova države Bosne i Hercegovine i smatramo, a na kraju i tražimo, da se pronađu sistemska rješenja kako bi se kriza u ovom javnom servisu prevazišla – rekao je Fejzić.
Izrazio je zahvalnost svim medijima, ali i Al Jazzeri koji je u prethodnim godinama pružao podršku organizaciji obilježavanja genocida nad Bošnjacima “SZ UN-a” Srebrenica iz srpnja 1995. godine, saopćeno je iz Organizacijskog odbora.


