Primjena novog Zakona o unutrašnjoj trgovini počela je danas, a predstojeća nedjelja, 17. novembra, će biti prva neradna nedjelja za prodajne objekte u FBiH.
Shodno tome, federalni tržišni inspektorat će, u saradnji s kantonalnim inspekcijskim organima, u nedjelju organizirati aktivnosti tržišnih inspektora na području svih kantona u FBiH.
Iz Federalne uprava za inspekcijske poslove naglašavaju da inspekcijski nadzor nije ograničen isključivo na nedjelju, jer se uvidom u dokumentaciju subjekata nadzora eventualno kršenje odredbe o neradnoj nedjelji može utvrditi i naknadno.
U skladu sa Zakonom, prodajni objekti su zatvoreni nedjeljom, a radno vrijeme određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično, a koje trgovac samostalno raspoređuje.
Izuzeci od primjene ove odredbe su: cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta, prodajni objekti koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima.
Trgovac je dužan da na prodajnom objektu, odnosno prodajnom mjestu, na jasan i vidljiv način, istakne radno vrijeme, radno vrijeme u dane državnih praznika i neradnih dana, kao i radno vrijeme privremenog načina obavljanja trgovine i pridržavati se tog radnog vremena.
Ako na prodajnom objektu ne istakne i ne pridržava se utvrđenog radnog vremena, zakon propisuje kazne od 2.000 KM do 15.000 KM za trgovca pravnu osobu, te od 500 KM do 1.500 KM za odgovornu osobu u pravnom subjektu, kao i za trgovca fizičku osobu.
Inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona i propisa, donesenih na osnovu ovog zakona, vrše federalni tržišni, turističko-ugostiteljski inspektori i kantonalni, gradski i općinski tržišni inspektori, svaki u okviru svoje nadležnosti, u skladu sa ovlaštenjima propisanim ovim zakonom i propisima, kojim se uređuje inspekcijski nadzor.
Iz FUZIP-a apeliraju na privredne subjekte da usklade svoje poslovanje s pozitivnim propisima kako ne bi bili predmet sankcioniranja.
” Molimo građane da uočene nepravilnosti u radu privrednih subjekata prijave putem: kontakt forme “Prijavi nepravilnost” na web stranici FUZIP (https://fuzip.gov.ba/prijavi-nepravilnost/, telefona za prijave: 033 /22 66 44 (otvoren 24 sata), e-maila: info@fuzip.gov.ba, poštom, na adresu Fehima ef. Čurčića br. 6. Sarajevo”, saopćeno je iz FUZIP-a.