LP: Porto eurogolovima “potopio” Basel, Casillas spriječio prvoklasnu senzaciju u Madridu

84
0
PODIJELI

Večeras su odigrana prva dva revanš susreta osmine finala Lige evropskih prvaka, u kojima su plasman dalje izborile domaće momčadi Porta i Real Madrida.

Porto je nakon 1:1 na St. Jakob-Parku dočekao Basel i slavio sa visokih 4:0, uprkos činjenici što je nastupao bez svog kapitena i najboljeg strijelca Jacksona Martíneza.

Domaće pristalice na Dragão stadionu su mogle uživati, jer su im njihovi ljubimci ponudili odličnu predstavu, krunisanu sa četiri eurogola.

U vodstvo su došli već u 11. minuti, kada je Brahimi prekrasno pogodio iz slobodnog udarca sa nekih dvadesetak metara.

Samo minut kasnije, jedan dalekometni udarac Casemira završava nekoliko centimetara preko gola, a isti slučaj biva i sa šutem Vincenta Aboubakara iz 33. minute, koji odlazi tik pored desne stative.

Prvu pravu šansu gosti su propustili u 44. minuti, kada je Gashi za malo bio neprecizan.

Već na samom početku drugog dijela popularni “Zmajevi” udvostručuju prednost. Strijelac je ovaj put bio Hector Herrera, koji je poslije dodavanja Brahimija sjajno pogodio suprotnu stranu Vaclikovog gola.

Devet minuta poslije, Casemiro sa 28 metara šalje “bombu” u lijevi gornji ugao gostujućeg gola za kapitanih 3:0 i zasigurno najljepši detalj susreta.

Fabiano je 60. minuti odlično odbranio udarac glavom Luce Zuffija, da bi tačku na “i” postavio Aboubakar, pogodivši maestralno poslije solo prodora.

Gosti su susret završili sa igračem manje, nakon što je Walter Samuel zaradio drugi žuti karton u 91. minuti, a treba reći i da je vicekapiten Danilo u 22. minuti zaradio težu povredu poslije sudara sa Fabianom, zbog čega je nakratko izgubio i svijest, pa ga je Lopetegui bio primoran zamijeniti Martins Indijem.

U drugom susretu večeri odigranom na Santiago Bernabéu u Madridu, viđeno je čak sedam pogodaka, a pobjedu je potpuno neočekivano slavila momčad Schalkea, koja je bila na pragu prvoklasne senzacije i eliminiranja aktuelnog evropskog prvaka.

Bilo je 4:3 za momčad iz Gelsenkirchena, koja je povela već u 20. minuti golom Fuchsa, kojem je asistirao Barnetta.

“Kraljevi” se vraćaju pet minuta kasnije, kada poslije kornera Kroosa glavom pogađa Cristiano Ronaldo.

Posljednjih pet minuta prvog dijela donijelo je po gol i jednu veliku priliku na obje strane.

Prvo je Klaas-Jan Huntelaar u 40. minuti pogodio prečku, da bi isti igrač nekoliko sekundi poslije pospremio loptu u mrežu za novo vodstvo gostiju, nakon što je Casillas prethodno odlično odbranio udarac Meyera.

Minut prije kraja istakao se i golman gostiju Wellenreuther, odbranivši udarac svog sunarodnjaka Khedire, ali je bio nemoćan nekoliko trenutaka poslije, kada Cristiano Ronaldo svojim drugim večerašnjim pogotkom poravnava rezultat i postaje najbolji strijelac u evropskim takmičenjima.

Samo otvaranje drugog dijela donosi nastavak golijade. Benzema je u 53. minuti sjajno “promiješao” odbranu gostiju za potpuni preokret domaćina, čija je odbrana ponovo kapitulirala samo četiri minuta poslije.

Izjednačenje “Rudarima” ovaj put briljantnim pogotkom donosi mladi Sane, da bi potom Real u intervalu od 18 minuta (65′-83′) propustio četiri dobre šanse preko Arbeloe, Kroosa, Balea i Isca.

Kazna ih je sustigla u 84. minuti, kada njihov bivši igrač Huntelaar pogađa za novo vodstvo Schalkea, koji je u posljednjih pet minuta susreta propustio dvije ogromne šanse za plasman u četvrtfinale.

Junak “Kraljeva”, uprkos četiri primljena pogotka, bio je Iker Casillas, koji je prvo u 87. minuti fantastično odbranio udarac Leroya Sanea, a potom i Benedikta Howedesa u 90. minuti.

Real se tako provukao u četvrtfinale, a gosti uprkos eliminaciji mogu biti izuzetno zadovoljni i ponosni, jer im je nedostajalo vrlo malo da već u osmini finala izbace aktuelne prvake, što pak nikako ne bi bilo nezasluženo.