Dinja hrani organizam

Preporučujemo

Jedna od omiljenih ljetnjih poslastica – dinja, ne samo da je idealna za hidrataciju organizma, već i za zdravlje. Ukusna i aromatična, sadrži veliki broj antioksidativnih supstanci koje štite organizam, kako od obične prehlade, tako i od mnogih ozbiljnijih oboljenja.

U narodnoj medicini ovo povrće se preporučuje poslije obilnog znojenja, a dobro je i za umirenje nerava. Uz osvežavajuću dinju brže prolaze posljedice uboda insekata, ali se i koža brže oporavlja ako izgori na suncu.

Dinja sadrži nutrijente važne za zdravlje očiju. Osim što pomažu u što dužem očuvanju oštrine vida, oni štite oko od štetnih sunčevih zraka. Takođe, velike količine vitamina A i C koje sadrži usporavaju destruktivni proces u retini i retinalnom pigmentu koji vodi do degeneracije žute mrlje.

Nutricionisti ističu da obilje beta-karotena, koji se, osim u dinji, nalazi u svjem žuto-narandžastom voću i povrću, pogoduje oboljelima od astme, jer pomaže protiv gubitka kiseonika, čime se smanjuje rizik od alergijskih reakcija.

S obzirom na velike količine kalijuma, dinja se preporučuje i onima koji pate od hipertenzije. Kalijum pomaže organizmu u oslobađanju viška natrijuma i tako smanjuje povišen krvni pritisak. Kalijum je potreban i za regulisanje ravnoteže vode, kiselo-bazne ravnoteže i neuromuskularne funkcije, a takođe igra važnu ulogu u prenosu električnih impulsa do srca.

Biljna vlakna iz dinje povoljno deluju na čišćenje organizma od štetnih materija i predstavljaju pravi recept za lečenje nadutosti stomaka. Istovremeno, obilje vode u njoj podstiče rad bubrega.

Dinju bi dok je ima trebalo jesti što češće, jer ne goji, osvježava i prepuna je vitamina i drugih važnih sastojaka neophodnih organizmu.

Najnovije

spot_img